Wirusy nazywane są czasem skomplikowanymi cząstkami organicznymi, a nie organizmami żywymi dlatego, że wirusy są pozbawione metabolizmu, składają się tylko z otoczki i informacji genetycznej tj. tylko jednego kwasu nukleinowego ( DNA lub RNA). Są zdolne do powielania swojego materiału genetycznego i produkcji białek jedynie w zaatakowanych przez nie komórkach. Organizmy żywe nie dość, że się rozmnażają, to jeszcze posiadają metabolizm, a zatem posiadają zdolność do produkcji m.in. enzymów i wydalania niepotrzebnych substancji.
Do jednej z Rodzin wirusów chorobotwórczych dla ludzi należy Coronaviridae
Koronawirus – to kuliste wirusy najeżone przypominającymi grzyby wypustkami, które tworzą coś właśnie na kształt korony. Wypustki te mają dla patogenów żywotne znaczenie – to dzięki nim przymocowują się do komórek. Można je znaleźć u zwierząt, w tym świń, kotów, wielbłądów, nietoperzy. Niektóre mogą przenieść się na ludzi i powodować zakażenia. Cztery gatunki koronawirusów wywołują głównie łagodne i umiarkowanie nasilone infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zwykłe przeziębienia. Zatem większość ludzi w jakimś momencie życia przechodzi taką chorobę. W przypadku mniej odpornego organizmu mogą one czasami powodować zapalenie oskrzeli czy płuc. Na infekcję wywołaną powszechnie występującymi koronawirusami najbardziej narażone są małe dzieci. Tego typu wiriony (wirion to forma wirusa występująca poza komórką gospodarza) przenoszą się na różne sposoby – przez kaszel czy kichanie, bezpośredni kontakt z chorym czy nawet dotykanie przedmiotów, na których wirusy się znajdują, a potem np. ust, nosa czy oczu. To dlatego zaleca się niedotykanie dłońmi miejsc z błoną śluzową, w której wirus może się zagnieździć.
Niestety, niektóre koronawirusy mogą wywołać groźne choroby.
Koronawirus SARS-CoV wywołują ciężki ostry zespół oddechowy (ang. severe acute respiratory syndrome – SARS), po raz pierwszy zdiagnozowany w 2003 roku w Azji. Choroba zaczynała się gorączką powyżej 38 stopni. Mógł pojawić się ból głowy, ogólne złe samopoczucie i bóle w ciele. Czasami na początku chorzy odczuwali dolegliwości ze strony układu oddechowego. 10-20 proc. pacjentów cierpiało także na biegunkę. Po kilku dniach pojawiał się suchy kaszel, a u większości chorych – zapalenie płuc. Główna droga zakażenia SARS-CoV to bliski kontakt z zainfekowaną osobą, czyli np. przebywanie blisko chorego przez dłuższy czas, kontakt z płynami fizjologicznymi, używanie tych samych sztućców, rozmowa z bliskiej odległości, czy dotyk. Wirus roznosi się bowiem głównie w kropelkach śliny wyrzucanych w czasie kaszlu czy kichania. Można też zakazić się dotykając przedmiotów, na które trafiły kropelki zainfekowanej śliny, a następnie, bez umycia rąk, dotknąć okolic ust, nosa czy oczu. Nie wyklucza się, że ten wirus przenosi się także z powietrzem.
SARS-CoV-2 - Koronawirus z Wuhan
Wirus SARS-CoV-2 jest siódmym poznanym wirusem z rodziny koronawirusów zakażającym człowieka. Do tej grupy należy również wirus SARS-CoV, który wywołał epidemię w latach 2002–2003, oraz wirus MERS-CoV, odpowiedzialny za ostrą chorobę zakaźną zwaną bliskowschodnim zespołem niewydolności oddechowej, opisaną po raz pierwszy w 2012 r. Pozostałe wirusy z tej grupy odpowiedzialne są za łagodne zakażenia układu oddechowego ludzi i zwierząt.
SARS CoV-2 powodujący chorobę COVID-19 (ang. corona-virus-disease-2019 – choroba koronawirusowa z 2019 roku). Przypuszcza się że osoby zakażone same zaczynają zarażać średnio 2,5 dnia przed wystąpieniem u nich objawów choroby COVID-19, przy czym szczyt zaraźliwości następuje w momencie pojawienia się objawów lub jeszcze przed nim. Podejrzewa się że nawet 44 proc. infekcji może pochodzić od osób bez objawów. Jej pierwszy przypadek zanotowano w chińskim mieście Wuhan, a obecnie infekcje wykrywane są w ponad 60 krajach, w różnych częściach świata.
Główne drogi zakażenia to: bliski kontakt z chorymi, kaszel, kichanie i kontakt z zakażonymi przedmiotami. Zakres objawów mieści się w spektrum od łagodnych do ciężkich. Pojawić się mogą m.in.: kaszel, krótki oddech, gorączka, czasami katar, ból gardła i biegunka. Symptomy te narastają z czasem. Przy czym okazuje się, że niektóre osoby nie mają w trakcie zakażenia żadnych objawów. Większość zakażonych zwalczy infekcję bez specjalistycznej pomocy. Niestety, jednak część osób choruje ciężko z trudnościami w oddychaniu. Na ciężką postać choroby bardziej zagrożone są osoby starsze i cierpiące na inne problemy ze zdrowiem, np. nadciśnienie, choroby serca czy cukrzycę.
SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym osłonięty błoną tłuszczową (lipidową), którego genom stanowi jednoniciowe RNA o dodatniej polarności złożone z 29 903 nukleotydów, co czyni go jednym z największych wirusów RNA. Cechą charakterystyczną jest „korona” wirusa, zbudowana z wystającej na powierzchni wirusa glikoproteiny S. Glikoproteina S, tworząca „wypustki/kolce” wirusa. Budowa ta warunkuje rozpoznanie receptorów na powierzchni komórki gospodarza i wnikanie wirusa do jej wnętrza.
Budowa wirusa SARS-CoV-2 czyni go wysoce wrażliwy na takie środki chemiczne jak mydło, alkohol min. 60-70%, preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze oraz na promieniowanie UV-C i ozonowanie.
Autorzy: Portal Oddech Życia, Wikipedia
W celu eliminacji w/w zagrożeń
„PRO-WET” specjalistyczny zakład dezynfekcji
posiadający niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt i środki chemiczne oferuje swoje usługi w zakresie
Potrzebujesz pomocy w walce ze szkodnikami?
PRO-WET Arkadiusz Przybylski
e-mail: info@prowet.eu